Ömür İLBAŞ

Takvimler 11.12.13 tarihini gösterirken, İstanbul’un tipiye yenik düştüğü bir sabah kalkıp sunum yapmaya gitmek zordu ama anlatmak istediğim konuyu toplantıya gelecek onlarca kişiyle paylaşmalıydım. Onlara yeni işe başlayan ekiplere neden farklı bir gözle bakmaları gerektiğini, onlarca müthiş örnekle anlatmam şarttı. O yüzden kar fırtınasına rağmen gidip sunumumu yaptım ve katılımcıların en genci yanıma gelip “Bizi bu kadar iyi tanımanız, bizi çözmüş olmanız müthiş bir şey” dediğinde birden sabahın tüm zor şartlarını unuttum gitti!

Çok uzun zamandır bu çocukların dünyayı kurtaracağına o kadar içten inanıyorum ki Gezi olaylarına pek şaşırmadığım gibi, tüm Türkiye’nin onların olağanüstü özelliklerini keşfetmesine sevinmeden edemedim.

Peki kim “bu çocuklar”?

Benim için onlar 4 yaşında da olabilir, 24 de. Burada sözünü etmek istediğim çocukları Y ya da Z kuşağı diyerek kısıtlamak şart değil. Çok uzun zamandır gözlemlediğim ve yakın çevremde deneyimlediğim bir şey var: çocuklara ne verirseniz karşılığını kat be kat alıyorsunuz.

Onlarla güzel sohbetler yapacak vakti ve sabrı bulduğunuzda, onlar da sizinle saygılı ve keyifli sohbetler yapmak için can atıyorlar. Onlarla mızıkçılık yapmadan oyun oynarsanız, sizin için dünyanın en tatlı oyun arkadaşları olmaya hazırlar. Hatta anne babalarının beş dakika bile yerinde duramadığını söyledikleri çocuklarla saatlerce kitap okuyabilir, kurabiye yapabilir, bir oyunun etrafında kahkahalarla gülebilirsiniz. Bu  tür mucizelerin sırrı çok basit: Kaç yaşında olurlarsa olsunlar, onları adam yerine koyduğunuzda sizi haklı çıkarmak için inanılmaz güzellikler sunuyorlar. Yeteneklerine saygı gösterdiğinizde de hayal bile edemeyeceğiniz başarılara imza atabiliyorlar.

Bugün etrafımda tanımaktan büyük gurur duyduğum onlarca genç insan var. Hepsinin becerileri ve başarıları saymakla bitmez. En önemlisi de hepsi, istisnasız hepsi,  tıpkı Gezi’yle birlikte Türkiye’nin keşfettiği diğer gençler gibi, akıllı, esprili, sağduyulu, güzel insanlar.

Bu çocuklar dünyayı kurtaracak derken neden söz ettiğimi çok iyi biliyorum, inanın bana. Ve en önemlisi, onlarla çatışmaktan, onları eleştirmekten vazgeçin ve hem onlara, hem de içlerindeki ışığa güvenin, pişman olmayacağınızdan eminim.

Esen kalın.

.

Arama


Ömür İlbaş TwitterÖmür İlbaş İnstagram
Web Tasarım
Copyright © 2009 Ömür İLBAŞ. Bu Sitenin Tüm Hakları Ömür İlbaş'a aittir.