Ömür İLBAŞ

9-12 Ekim tarihleri arasında Antalya’da oynayacak olan, dünyanın en başarılı ve meşhur golf oyuncusu Tiger Woods’un hikayesini biliyor musunuz?

Son zamanlarda daha çok güzeller güzeli eşini aldatma olaylarıyla gündemde olan bu sporcunun hayat öyküsü magazin basınına malzeme olmayı hak etmeyecek kadar çarpıcı.  

Tiger 18 aylıkken golf oynamaya başlıyor, 2,5 yaşında televizyona çıkıyor. 3 yaşında 9 delikli bir golf parkurunu 48 vuruşla tamamlayarak tarihe geçiyor. 11 yaşına geldiğinde, 30 ödülü var, o andan itibaren kimsenin yenemediği çocuk olarak golfte dünya rekorları kırmaya başlıyor. 20 yaşına geldiğinde profesyonellerin dünyasına ayak basarak birincilikleri toplamaya devam ediyor.

Buraya kadar her şey peri masalı gibi.

1997’de, 22 yaşında kazandığı Masters turnuvasından sonra Tiger arkadaşlarıyla dünyanın en önemli kupasını kutlamaya gideceğine odasına kapanıyor ve günlerce oyunun tüm görüntülerini tekrar tekrar seyrediyor. Ve sonunda koçunu arayıp tek bir cümle kuruyor: “Swing’im iyi değil, her şeyi değiştirmemiz gerek”. 20 yıldır ezbere yaptığı hareketi, kaslarına işlemiş olan o Swing denilen hareketi değiştirme kararı bu. Koçundan kendisiyle 7 gün 24 saat çalışmasını istiyor. Koç bu değişimin en az 2 yıl sürebileceğini söylüyor. Ve Tiger Woods spor kariyerinin tepesindeyken, 2 yıl boyunca hem işkence çekmeyi, hem de hiç bir turnuvayı kazanmayarak basının ve spor dünyasının diline düşmeyi göze alıyor.  Genç adam gece-gündüz çalışmaya başlıyor. 2 yıl boyunca günde tam 700 kere topa vuruyor ve tüm kaslarını çalıştırmak için saatler boyu spor yapıyor. 

1999’da, yani bu zor kararı aldıktan tam 2 yıl sonra, bir akşam tekrar koçunu arıyor ve telefonda yine tek bir cümle kuruyor: “Tamam oldu!”

O andan itibaren, Tiger Woods’un golf sahalarına dönüşü tüm dünyanın nefesini kesiyor. Golf sporunda tarih yazan adam o iki yıl sorulduğunda şöyle diyor:

“Hayatta inişler ve çıkışlar olabilir. Ben zoru seçtim. Çok çalışmam gerekti ve başardım.  Tekrar öyle çalışmam gerekirse yine aynı şeyi yaparım.  Ama bu sefer o kadar uzun sürmez çünkü artık nasıl yapıldığını biliyorum…”

Displin mi demiştiniz?

Arama


Ömür İlbaş TwitterÖmür İlbaş İnstagram
Web Tasarım
Copyright © 2009 Ömür İLBAŞ. Bu Sitenin Tüm Hakları Ömür İlbaş'a aittir.