Ömür İLBAŞ

 

Son haftalarda Türkiye’nin kuzeyinde, güneyinde, batısında farklı gruplara mutluluğu anlattım ve genç, yaşlı, bir dolu insanla geleceğin bize neler getirebileceğini konuştuk. Çağlar boyu, insanlar bilinmezden hep korkmuşlar; bugün artık gelecekle ilgili bir çok şeyi öngörebilsek de, hala gelecekle ilgili kuşkularımız olması çok doğal. Çocuklarımıza nasıl bir dünya bırakacağız sorusunun yanıtları bazen hepimizin yüreğini daraltsa da ben çekinmeden “Gelecek mutlu gelecek” diyorum.

Bu kanıya varma nedenim gençler ve çocuklarla yaptığım sohbetlerin ötesinde, yaşı şu an 25’in altında olanların yaşama bakış açıları, kendi dünyalarını ve geleceklerini inşa etme biçimleri.

Geçen akşam bir dost meclisinde, yeni tanıştığım bir genç kız bana sonbaharda başlayacağı lisede üniversiteye hazırlanmak için katılacağı kulüpleri, yapacağı etkinlikleri anlattığında içim umutla doldu.

Geçen hafta bir mutluluk seminerinden sonra yanıma gelen Karadenizli lise öğrencisi sanat ve modern dünya hakkında öyle düşünceler paylaştı ki, zekasının ve sağduyusunun karşısında dilim tutuldu.

Bu gençlerin hepsi bilgisayar başında dünyanın dört bir yanındaki olayları, yenilikleri ve insanları izliyor, isterlerse onlarla bağlantı kuruyor, her şeyi takip ediyor, yüzlerce dost ediniyor ve istedikleri zaman istedikleri bilgiye ve insana ulaşabiliyorlar.

Onlar dünyanın gidişatının da, büyüklerinin yeryüzüne ve insanlığa verdikleri tüm zararların da fazlasıyla farkındalar. Bizim geç anladığımız bir sürü konuyu çoktan çözmüş olmanın rahatlığıyla, kestirme yolları bilmenin, bir tıkla dünyayı ele geçirmenin dayanılmaz hafifliğiyle bizim çırpınmalarımızı gülümseyerek seyrediyorlar.

Onlar bizden güleryüzlü, bizden güvenli, bizden sevecen, bizden atik, bizden cesurlar. İşte bu yüzden gelecek mutlu gelecek ve onların bu müthiş gücüyle işbirliği yapanlar, onlara engel olmadan önlerini açanlar, onlarla aynı dili konuşmayı, aynı tarafa umutla bakmayı becerenler onların inşa edecekleri dünyada yaşama hakkı kazanacak.

Gelecek güzel gelecek.

Arama


Ömür İlbaş TwitterÖmür İlbaş İnstagram
Web Tasarım
Copyright © 2009 Ömür İLBAŞ. Bu Sitenin Tüm Hakları Ömür İlbaş'a aittir.