Ömür İLBAŞ

Geçtiğimiz yıl doğumgünümde arayan bir arkadaşım “Bu yıl hep neşe olsun” dedi ve ben de telefonu kapatır kapatmaz bu güzel sözü yazıp buzdolabının üzerine koydum. O zamandan beri de her sabah o sözlere bakıp gülümsüyorum.

Gülümsemek.

Yaşamdaki en büyük gücün bu olduğunu düşünmüşümdür hep. Aynı zamanda da sağlık ve huzur belirtisidir gülümseme. Hastayken, derdiniz, tasanız varken kolay kolay gülümseyemezsiniz. Peki ya her daim gülümseyenler? Onlar bunu nasıl başarıyor?

Bir mezunlar buluşmasında, çok uzun süredir görmediğim ortaokul arkadaşlarım benim sürekli gülümsediğimi hatırladıklarını söylediklerinde hayretler içinde kalmıştım. Fransa’da uzun süre birlikte çalıştığım haber ekibinin başındaki iki ünlü gazetecinin ortak yazdıkları kitabı bana armağan ederken içine düştükleri notta “Hep gülümseyen kıza” diye yazdıklarını gördüğümde de çok şaşırmıştım. Yoksa ben de, ne olursa olsun, gülümsemeyi elden bırakmayanlardan mıyım? Peki nasıl oluyor da bunun farkına ancak birileri söylediğinde varıyor insan?

Lise yıllarında bir ara biraz neşesi kaçan oğlumla ilgili rehber hocasıyla yaptığım bir konuşmada kendi kurduğum cümleyle birden aydınlandığımı hatırlıyorum! Benim anlattıklarıma şaşıran hoca oğlumun okulda sürekli gülümsediğini, hiç üzgün gözükmediğini söylediğinde kendimi şöyle derken buldum: “O gülümseme sizi yanıltmasın, o canı sıkıldığında pek renk vermez.”

Siz de benim gibi “Kol kırılır, yen içinde kalır” tadında tuhaf deyimlerle büyütüldünüzse, bu renk vermeme durumlarını biliyorsunuz demektir…

Büyüklerimizin dediği gibi yine de her işte bir hayır var. Neden biliyor musunuz? İnsan beyni içten gelen bir gülümsemeyle kendinizi zorlayarak gülümsemeniz arasında hiç bir fark algılamadığından, her iki durumda da anında mutluluk hormonu salgılıyormuş. Bunun anlamı çok basit: Ne olursa olsun gülümseyin, bir kaç dakika içinde kendinizi iyi hissedeceksiniz!

 

Arama


Ömür İlbaş TwitterÖmür İlbaş İnstagram
Web Tasarım
Copyright © 2009 Ömür İLBAŞ. Bu Sitenin Tüm Hakları Ömür İlbaş'a aittir.