Ömür İLBAŞ

Nefes alacak vaktim yok diyenlerin bile her gün kendilerine ayıracak 12 dakikaları olmalı diyerek ilginç bir motivasyon programı hazırlamış Amerikalı uzmanlar. Programı okuyunca belki siz de benim gibi önce gülümseyeceksiniz. Ama yine tıpkı benim gibi son yılların en tuhaf grip salgınına yenik düştüyseniz, bahar yorgunluğunun üstesinden gelmek için hem güce hem de morale ihtiyacınız olabilir.

Ben kendimi bu bahar o kadar yorgun hissediyorum ve yaptığım iş o kadar enerji gerektiriyor ki, okuduğum her türlü şeyi uygulamaya karar verdim. Bu programı eksiksiz uyguladığımdaysa şaşırdım kaldım. Sonuç tek kelimeyle harika desem bana inanır mısınız?

Hadi başlayalım.

Bu mevsimde insanların büyük çoğunluğu gibi sürünerek yataktan kalkıyorsanız, sözüm size. Sabahları kendinize ayıracak bir dakikanız vardır. Evet, doğru okudunuz bir dakika. Bu bir dakikayı nasıl değerlendireceksiniz? İlk iş, şükredeceğiniz üç şey bulup bunu yüksek sesle söylemeniz. Bunlar “Bu sabah kalkacak kadar sağlıklı olduğum için, bir işim olduğu için, sevenlerim olduğu için şükrediyorum…” tarzında çok basit cümleler olabilir.

Sonrasında çok kararlı bir ses tonuyla ve gülümseyerek “Yapabilirim, başarabilirim!” diyorsunuz. Ardından da güne başlamak için yapmanız gerekenlere koyuluyorsunuz.

Gün içerisinde enerjinizin düştüğünü, değişik nedenlerle moralinizin bozulduğunu hissettiğiniz an yapmanız gereken şey tam iki dakikanızı alacak. Önce koltuğunuzda doğrulun ve dik oturduğunuzda emin olun, sonra kollarınızı açarak ellerinizi başınızın arkasında birleştirin. Beden dili uzmanlarının “Güçlü duruş” olarak adlandırdığı bu duruş sayesinde hem göğüs kafesinizi açarak rahat nefes alabileceksiniz, hem de kendinizden daha emin olduğunuzu hissedebileceksiniz. Önemli bir toplantıdan, zorlu geçebileceğini düşündüğünüz bir telefon görüşmesinden önce iki dakikanızı bu duruşa ayırabilirsiniz.

Günün ilerleyen saatlerinde biraz daha morale mi ihtiyacınız var, ya kahkahası bol bir arkadaşınızla iki dakika sohbet edin ya da Internet’te iki dakikalık komik bir video izleyin. İçten atılan bir kahkaha spor kadar iyi geliyor insana, bunu unutmayın.

Eve döndükten sonra, sakin bir anınızda elinize kalem kağıt alarak, gün içinde olanları gözden geçirip başarılarınızı yazın. Bu aşamada, berbat bir gündü, hiçbir şey başaramadım demek yasak, bulun bir şeyler. Ve bu çalışmanın iki dakikadan fazla sürmesine, işkenceye dönüşmesine izin vermeyin. Böyle bir listede “Kedime sevdiği kuru mamayı almayı unutmadım” bile bir başarı örneğidir.

Artık yatağınızdasınız, ışıkları kapattınız. Şimdi, uykuya dalmadan önce, kendinize ayıracağınız beş dakikada, kendi cümlelerinizle kendinize güzel şeyler söyleyin. Bunları tekerleme gibi söyleyerek uykuya daldığınızda müthiş bir gece geçiriyorsunuz. Akıllı telefonu olanlar Omvana App (http://www.omvana.com/) adlı uygulamada diledikleri cümleyi kaydederek her gece kendi seslerinden kendi sihirli cümlelerini dinleyebilirler.

Tüm bu egzersizlerin tek bir amacı var aslında. Beyninize hükmederek kendinize iyi davranmak…

Sevgiyle kalın.

 

Arama


Ömür İlbaş TwitterÖmür İlbaş İnstagram
Web Tasarım
Copyright © 2009 Ömür İLBAŞ. Bu Sitenin Tüm Hakları Ömür İlbaş'a aittir.