Ömür İLBAŞ

 

Bugün 20 Mart 2013, BM kararıyla dünya çapında Mutluluk Günü ilan edilen çok özel bir gün. Bazılarını duyar gibi oluyorum: “BM’dekiler çıldırdı mı? Başka kutlanacak bir şey kalmadı mı?” Bu cümlelere yıllardır en çok duyduğum sözleri de eklemeden olmaz: “Mutluluktan söz etmenin sırası mı şimdi?”

Önce kendimize, sonra yakın çevremize, sonra da içinde yaşadığımız dünyaya özen göstermenin önemini hatırlamanın tam sırası olduğu gibi, mutluluğun anlamını hep birlikte düşünmenin de tam sırası aslında.

Mutluluk konusuna New York’ta yıllar önce dikkat çeken, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun önüne bu konuyu taşıyarak herkesin kafasını karıştıran ülke Butan Krallığı. 750 bin nüfuslu, dağların arasına sıkışmış o küçücük ülkede 70’li yıllardan beri ilginç şeyler oluyor. Onlar Batılı ülkelerin böbürlenerek sunduğu Gayrısafi Milli Hasıla rakamlarına Gayrısafi Mutluluk endeksiyle karşılık veriyorlar. Mantık olabildiğine basit, “Boşverin ekonomik verilerle refahtan söz etmeyi, bakın bizim sokaklarımızda dilenci yok, bizim insanlarımızın yüzü sizler gibi asık değil” diyor Butanlılar. Ve ekliyorlar: “Biz vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarını karşılamak için çalışıyoruz. Mutluluk endeksi için eğitim, sağlık, çevre ve kültür gibi öğeleri göz önünde bulunduruyoruz. Hedefimiz ekonomik büyümenin ötesinde, eğitim düzeyini yükseltmek, yoksulluğu azaltmak, ülkenin çevresel ve kültürel geleneklerini korumak ve tüm bunları sürdürülebilir kılmak.”

20 Mart Uluslararası Mutluluk Günü dolayısıyla bir demeç veren BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un söyledikleri de Butan Krallığı’nın ilkelerine gönderme yapar gibi: “Mutluluğu yakalama çabası insanların hedeflerinin merkezinde yer alıyor. Dünyanın dört bir yanında insanlar, doğayla uyumlu bir şekilde mutlu ve mahrumiyet çekmeden yaşamayı arzuluyor…”

Ekonomik kalkınma, sosyal gelişme ve çevrenin korunmasından oluşan üç temel konunun birbirleriyle entegre edilmesine ihtiyaç duyulduğu hususunda görüş birliğine vardıklarını hatırlatan Genel Sekreter, “Üye ülkeler, kalkınma politikalarının daha iyi belirlenebilmesi için, ilerlemenin sadece Gayrisafi Milli Hasılaya bakılarak değil, daha kapsamlı bir sistem kullanılarak ölçülmesi gerektiğini kabul ettiler.” dedi.

Ban Ki-moon “İlkini kutladığımız Uluslararası Mutluluk Günü’nde gelin, herkesi içine alan sürdürülebilir insani kalkınma ilkesine bağlı kalacağımıza dair verdiğimiz sözü ve başkalarına yardım edeceğimiz yönündeki taahhüdümüzü yineleyelim” çağrısında bulunarak, “Herkesin iyiliğine olacak konulara katkıda bulunduğumuzda bizler de güçleniriz. Şefkat mutluluğu güçlendirir ve arzuladığımız geleceği inşa etmemize yardımcı olur” diyerek mesajına son verdi.

1.Uluslararası Mutluluk Günü’nde, biz de geleceği daha güzel kılmak için neler yapabileceğimizi düşünebilir, bugünden itibaren “Sürdürülebilir insani kalkınma”nın neresinde olmak istediğimize karar verebiliriz.

Esen kalın.

Arama


Ömür İlbaş TwitterÖmür İlbaş İnstagram
Web Tasarım
Copyright © 2009 Ömür İLBAŞ. Bu Sitenin Tüm Hakları Ömür İlbaş'a aittir.